Léčitel

Léčitel

Autor: Antti Tuomainen Vydavatelství: Kniha Zlín Rok vydání: 2012 Počet stran: 178

Pokud jste skočili na marketingový chyták s názvem „severská detektivka“ pak byste Léčitele neměli minout bez povšimnutí. Kniha má všechny atributy, které výše zmíněný „žánr“ musí splňovat. Šance, že vaše touha bude ukojena, je tedy větší než velká.

Když vezmeme v potaz prostředí Helsinek nedaleké budoucnosti, kdy příroda mele z posledního, apokalypsa je takříkajíc na spadnutí a do něj zasadíme příběh muže hledajícího ztracenou manželku, máme tady vcelku originální kulisy pro detektivní román. Na druhou stranu milostný podtext z románu dělá něco víc než čistokrevnou detektivku.

Antti Tuomainen

    „Pil jsem, jako bych to dělal poprvé. Půlka vody mi vyšplíchala na prsa, druhou jsem vykašlal. Polykání vyžadovalo trénink. Při druhé sklence jsem byl už úspěšnější a žena nemusela před vodní sprškou uskočit. Ženě bylo asi tak třicet, hnědooká a se snědou pletí jako Hamid. Dlouhé černé vlasy si vzadu pevně stáhla do uzlu, a jejím velkým stříbrným náušnicím tak nic nebránilo, aby se třpytili  Přes tmavé džínsy a žlutou mikinu měla uvázanou neskutečnou bělostnou zástěru. Podala mi batůžek. 

Ke zmizení dojde dva dny před Vánoci a hlavnímu hrdinovi, neúspěšnému básníkovi, nezbývá nic jiného, než se vydat manželku hledat. Vzhledem k tomu, že to je úspěšná novinářka, hned z kraje je  jasné, že všechno souvisí s její prací.

Když mu všichni kolem odmítnou pomoci, je na něm, aby se do hledání pustil na vlastní pěst. Čím hlouběji se do pátrání noří, tím více odkrývá souvislosti celého případu.

Tuomainen se nezdržuje s obsáhlým vykreslováním jednotlivých postav. Pracuje hlavně s pochmurnou atmosférou věčně deštivých dní ve finské metropoli a svižným tempem vyprávění, které pohánějí jednoduché, místy možná až fádní dialogy.

Ty jsou ostatně asi největší slabinou knihy. Místy totiž vyznívají skoro až klišovitě. Na druhou stranu budiž autorovi přičteno k duhu, že nemá potřebu moralizovat a poukazovat na zkaženost a neduhy dnešního světa. Řekněme si otevřeně, že román o rozkladu našeho světa by pro takové myšlenky byl jako dělaný.

Necelých dvě stě stran a vysokorychlostní styl psaní dělá z Léčitele ideálního společníka při deštivém víkendu. Ostatně podzim je na spadnutí, dny se pozvolna zkracují a přátel není nikdy dost.

Související:

Dmitry Glukhovsky – Metro 2035

Dmitry Glukhovsky – Metro 2034

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Robert Merle – Muži pod ochranou

Jo Nesbo – Přízrak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..