Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě

Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě

Autor: Grant Morrison Malba: Dave McKean Vydavatelství: Crew Rok vydání: 2007 Počet stran: 128

Možná to bude znít elitářsky, ale u některých knih mám pocit, že úplně každý je číst nemůže. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, vždyť brožuře pojednávající o principu funkce jaderného reaktoru porozumí taky jenom hrstka vyvolených.

Já ale mluvím o comicsu. O literárním žánru, kterému mnozí nemůžou přijít na jméno a vlastně ho za literaturu ani nepovažují. Chci říct, že některé tituly patřící do téhle kategorie neocení ani řada těch, kteří se za fanoušky „obrázků s bublinami“ považují. Momentálně mě jich napadá ještě několik dalších, ale Arkham je ta, které se chci dnes věnovat.
Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě

Je to zlo, je to strach, sklíčená atmosféra, zvláštní figury, divné dialogy, černočerný humor a vůbec všechno dohromady. Když přihodíme nesourodě poskládané nebo spíš poházené panely plovoucí uprostřed (ne)komiksové malby, která chvílemi zavání vcelku šílenou abstrakcí, dostaneme – Arkham.

Velká část použitého barevného spektra se pohybuje v rozmezí černá – šedá – tmavě modrá. Malíř a ilustrátor Dave McKean, z pod jehož štětců Arkham vzešel, v minulosti potvrdil svoji pozici na komiksové scéně hned několikrát. Vždyť kultovní Sandman či Black Orchid jsou nesmrtelné stálice světového comicsu. A o čem Arkham tedy vlastně je?

Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě

Batman je povolán starým známým Jokerem do sanatoria pro duševně choré. Neutěšené prostory blázince se stanou dějištěm hry, kterou osazenstvo s Jokerem v čele s Batmanem rozehraje. O tom, že se jedná o hru více než divnou, netřeba rozepisovat.

Více než na promyšlenou dějovou linii spisovatel Grant Morrison kladl důraz na atmosféru a celkovou náladu. Chmurné, místy až hororové vyznění děje Joker  koření syrově humornými hláškami.

Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě

Arkham není zásadní kapitola ze života Batmana a jeho“kámoše“ Jokera. Je to jenom fragment, střípek, který stojí tak trochu stranou. Z mého pohledu je to záležitost víceméně sběratelská. Ať už malované knihy sbíráte systematicky nebo se k nim dostáváte sporadicky, stránky Arkhamu budete vstřebávat ještě dlouho po dočtení. Tedy jenom někteří z vás.

Související:

Eric Powell – Goon – Nic než utrpení

Jean van Hamme, William Vance – XIII.

Steve Niles, Ben Templesmith – 30 dní dlouhá noc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..