Vladař

 

Vladař

Autor: Christopher John Sansom Vydavatelství: BB/art Rok vydání: 2010 Počet stran: 508

Když pomineme fenomén „severská detektivka,“ kriminální příběhy z časů středověku jsou dalším kandidátem na nejčtenější literární žánr poslední doby. Přestože Umberto Eco napsal Jméno růže před více jak třiceti lety, do opravdového středu zájmu se historická detektivka dostala až v posledním desetiletí.

Úvahy proč tomu tak je si nechám na jindy. Dlužno doplnit, že autorů věnujících se tomuto žánru je celá řada. C. J. Sansom patří k těm méně známým.

Píše se rok 1541 a anglický král Jindřich XIII. z rodu Tudorovců se vydává na vizitaci z Londýna do Yorku na severu Anglie. Město se přidalo k nedávné vzpouře proti reformám a vizitace je způsob jak napjaté vztahy urovnat.
C. J. Sansom
Právník Matthew Shaderlake s pomocníkem Jackem Barakem jsou součástí delegace, která krále na cestě doprovází. Arcibiskup jej pověřil tajným úkolem. Shaderlake má dohlédnout na převoz tajného vězně k výslechu do Londýna. Při plnění uložených povinností je Shaderlake zapleten do spinknutí, které má vcelku abmiciózní cíl: svrhnout vládu Jindřicha XIII.
    „Ustoupil jsem o krok dozadu. Ruka mi podvědomě sjela k dýce za pasem, ale bylo mi jasné, že proti útoku tak velkého zvířete by mi příliš nepomohla. Medvěd se spustil na všechny čtyři a pomalu se ke mně blížil. Hrozivě přitom vrčel. Jednu zadní nohu tahal za sebou – zřejmě si ji zranil při vypouštění před králem. Nebýt toho, už by u mě dávno byl.“ 

Vladař je v pořadí třetí knihou, kde se setkáváme s právníkem Matthew Shaderlakem. Knižní série jsou dalším trendem poslední doby, na který Sansom před deseti lety naskočil. Právě tehdy totiž vyšla první kniha tohoto „historického seriálu“ s názvem Rozpuštění. Sansom je držitelem doktorátu z historie a než se vydal na spisovatelskou dráhu, živil se jako právník.

Zkušenosti a poznatky z těchto oblastí ve svých knihách nadmíru zúročuje. Přesto se toho v knize o středověkém právním systému bohužel mnoho nedozvíme. Myslím, že hlavním důvodem byla obava, že detaily práva patnáctého století dnešního čtenáře nebudou zajímat nebo jej dokonce odradí od dalšího čtení.

 Při psaní Vladaře Sansom vycházel ze skutečných postav a událostí, které si více či méně upravil podle potřeby. Neměl bych mu to za zlé, pokud by nás nechal hlouběji proniknout do života královského dvora Jindřicha XIII.
Dovedu si představit, že bližší seznámení s tehdejšími zvyklostmi  každodenního života dvořanů by mohlo být poučné. To však neudělal a příležitost hodil za hlavu. Místo toho vcelku nápaditou zápletku utopil v banálnostech a popisu naprostých zbytečností. Rozsah více jak pětiset stran mu k tomu posloužil přímo dokonale.

Další pozoruhodností je sám hlavní hrdina. Stále někam chodí, někoho potkává nebo si někam sedá. Jednotlivé situace jsou popisovány pořád dokola stejnými obraty. Situaci zachraňuje rozsah díla a méně pozorný čtenář si toho možná ani nevšimne.

Na druhou stranu nelze knize upřít příjemná čtivost. Kdo se nezalekne pár stránek navíc a nečeká od knihy žádnou přidanou hodnotu, Vladaře si užije. Ostatně Jméno růže je jenom jedna.

Související:

C. J. Sansom – Temný oheň

C. J. Sansom – Rozpuštění

C. J. Sansom – Zima v Madridu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..