Hellblazer – Syn člověka

Hellblazer - Syn člověka

Autor: Garth Ennis Malba: John Higgins Vydavatelství: Crew Rok vydání: 2005 Počet stran: 124

Hellblazer je comicsová klasika. Jeho pověst už dávno překonala hranice žánru. Dnes o něm ví lidé, kteří s comicsem nikdy neměli nic společného. Na příbězích o blonďatém anglánovi v baloňáku pracovala celá řada renomovaných malířů a scénáristů.

Mezi nejdéle „sloužící“ patří scénárista Garth Ennis známý třeba z práce na legendách typu Hitman nebo Preacher. Každý z umělců londýnskému mágovi vtisknul svůj osobitý styl. To platí o všech šesti sešitech, které u nás dosud vyšly, včetně prvního s podtitulem Syn člověka.

John Constantine je zoufalec a zkrachovalec s více než kladným vztahem k alkoholu, cigaretám a dalším neřestem na které si jenom vzpomenete. Syn člověka ho zastihuje v okamžiku domácí pohody – v křesle s knihou v jedné a pivem v druhé ruce.

Hellblazer - Syn člověka

Uprostřed noci se ozve neodbytné klepání na dveře a do pokoje vpadne jeho přítel Chas. Zároveň s ním jakoby Constantine nasednul na zběsilý tobogán, který se tak tak zastaví až na poslední stránce knihy.

 Kromě toho, že je alkoholik, Constantine je také mág, který si nezadá s mocnostmi z nejtemnějších koutů pekel. Postupně se čtenář dozvídá, že kdysi zachránil život synkovi místního mafiánského bosse. Tedy ne, že by chtěl, ale v tu chvíli neměl mnoho možností na výběr.
Aby zachránil malého mafiána nechal do jeho mrtvého tělíčka vstoupit pekelného démona. Není třeba dlouze rozvádět, že se věci vymkly kontrole a jako bumerang se vrátily zpátky. Je tedy na Constantinovi, aby dal všechno zase do pořádku.

Hellblazer - Syn člověka

Dovedu si představit, že na nekomplikovanou malbu Johna Higginse si bude leckdo chvíli zvykat, zvlášť pokud si libuje v oduševnělostech typu Cesta do pekel. Ve srovnání s temným příběhem jeho civilní, možná až jednoduchý styl vcelku kontrastuje.

Díky tomu dějová linie dostává velký prostor, který beze zbytku naplňuje. Vizuální stránka rozhodně není to hlavní, ale vůbec to není na škodu.

John Constantine se jednou za čas ke čtenáři otočí a přímo na něj promlouvá. Kouzelná je hned úvodní dvojstrana, kdy v supermarketu stojí frontu na pokladnu. Před Constantinem je jakási matka, marně se snažící utišit brečící batole.

Constantine se otočí ke čtenáři a zahájí monolog větou: „Nenávidím děti“. V tomto duchu pokračuje až ke dveřím obchodu. Neznalému je tak hned na začátku jasné, s kým má co dočinění.

Hellblazer je klasika, kterou by žádný z comicsových fandů neměl vynechat. Na druhou stranu to bude pro někoho možná silná káva. Počínaje hláškami plnými vulgarit a černého humoru až po místy naturalistickým ztvárněním některých scén.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..