Netopýr

Netopýr

Autor: Jo Nesbo Vydavatelství: Kniha Zlín Rok vydání: 2013 Počet stran: 408

Když se zběžně podívám na posty za letošní rok, mám dojem, že je čas na malé přiznání. Zdá se, že jsem zcela propadl pseudožánru „severská detektivka“. Jasně, mám k vybraným knihám spoustu výhrad a připomínek, ale na výsledku to nic nemění.

Pokud bych rozhodoval o tom, kdo se objeví na obálce časopisu Time, hlasoval bych pro Harryho Holea. Právě dočtený Netopýr, resp. Netopýří muž, mě v mém názoru jen utvrdil.

 V Austrálii je nalezena mrtvá dívka z Norska. Všechno nasvědčuje tomu, že zločin měl sexuální motiv. Tohle a další okolnosti jsou důvodem, proč je z Norska povolán komisař Harry Hole.

Jo Nesbo

Jako průvodce a spolupracovník je mu přidělen policista aboriginského původu Andrew Kensington. Od začátku si tahle dvojice padne do oka a co nevidět se z nich stanou přátelé. Společně se vydávají po stopách domnělého vraha mladé Norky

    „Harry spatřil gilotinu a okamžitě pochopil, že jde o variantu stejného čísla, které viděl v The Power House. Očividně dnes měla být popravena královna, neboť Otto byl oblečen do červených plesových šatů a měl mohutnou dlouhou bílou paruku a bíle napudrovaný obličej. Kat měl rovněž nový kostým, černou přiléhavou kombinézu s velkýma ušima a jakousi „blánou“ pod pažemi, a podobal se tak ďáblovi.“

Netopýr je první díl ze série s Harry Holem. Nenechte se tedy zmást, že už máte přečteného třeba Sněhuláka, Nemesis nebo Spasitele. Otázkou je, proč vydavatelství publikovalo knihy na přeskáčku. Odpovědí mě napadá hned několik, ale o to tady teď nejde. Netopýr je vlastně taková seznamovačka s Harrym.

Poznáváme ho coby osobitého vyšetřovatele, který už má v životě ledacos za sebou, včetně nepovedených vztahů s ženami i alkoholem. I když se jedná o první knihu kde Harry Hole vystupuje, Nesbo se seznamováním nespěchá. O jeho prožitých traumatech a vůbec o něm samotném, se dozvídáme až v druhé polovině příběhu.

 Pokud jste už měli co dočinění s některou z výše zmíněných knih, bude tady pro vás Harry trochu překvapením. V Netopýrovi to ještě není tak beznadějný případ, na jakého jsme zvyklí. Tím se teprve stane. Stejně jako v předchozích recenzích, tak i tady musím znovu upozornit na Nesbovo mistrovství v budování charakterů postav.

Na Netopýrovi je pozoruhodný kontrast sluncem vyhřáté Austrálie oproti temnému příběhu, který se tady odehrává. Nesbo nás zavede mezi dealery drog, prostitutky a vůbec na společenské dno. Zároveň neopomene poukázat na neveselý vztah bílých přistěhovalců k původnímu domorodému obyvatelstvu.

Podle Nesba se jedná o trauma, které ve větších či menších obměnách přetrvává po staletích dodnes. A co je důležité, má vliv i na samotný příběh. Oproti Sněhulákovi tady chybí vyloženě drastické scény. Netopýr je zároveň oproti jiným Harryho příběhům přímočařejší nebo chcete-li přehlednější. Nesbo evidentně ještě nebyl tak vypsaný, což ale v konečném důsledku ničemu nevadí.

Související:

Jo Nesbo – Červenka

Jo Nesbo – Lovci hlav

Jo Nesbo – Spasitel

Jo Nesbo – Sněhulák

Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..