30 dní dlouhá noc

30 dní dlouhá noc

Autor: Steve Niles  Malba: Ben Templesmith Vydavatelství: Comics Centrum Rok vydání: 2003 Počet stran: 96

Je mi záhadou, jak se některé komiksy mohly objevit na českém trhu. Jejich pojetí je natolik atypické, že je s podivem, že si některá vydavatelství odhodlají k takovému činu. Comics Centrum do takové partyzánštiny šlo. Výsledkem je tahle parádní upířina, přeložená do češtiny a nabídnutá tuzemskému čtenáři.

Barrow je malé městečko na Aljašce, kde se průměrná teplota pohybuje pod bodem mrazu. Pravidelně rok co rok tady na třicet dní zapadá slunce. Několik hodin před tím než zajde,  je ve městě hlášeno nezvykle mnoho krádeží. Vyšetřování se ujímá manželská dvojice policistů.

30 dní dlouhá noc 1

Když za městem najdou hromadu spálených mobilních telefonů, které nedlouho před tím někdo odcizil obyvatelům města, začínají tušit, že věci nejsou tak, jak by měly být. Vzápětí je nalezená zničená trafostanice. O chvíli později se v městečku objevuje parta krvežíznivých upírů, kterým, jak se zdá, začala lovecká sezóna.

 To hlavní, čím se tenhle komiks vymyká, je atmosféra. Vytváří jí dva faktory: prostředí, ve kterém se příběh odehrává a způsob malby. Zastrčená osada kdesi hluboko v zemi věčného mrazu je sama o sobě tísnivá a deprimující.
Své by o tom mohli vyprávět Norové se svými mnohahodinovými televizními pořady o pletení svetrů. Když se v takovém prostředí objeví parta hladových upírů, svíravější náladu si jenom stěží dokážeme představit.

30 dní dlouhá noc 2

Kdo zná výtvarný rukopis Bena Templesmitha, grafické zpracování ho nepřekvapí. Pro ostatní je třeba říct, že  kombinuje  na první pohled lehce dětinskou perokresbu s náladovými tahy štětce a abstraktními barevnými plochami.

Na několika místech Templesmith jde s abstrakcí tak daleko, že ani při podrobném zkoumání není jasné, co malba znázorňuje. To je případ několika panelů s akčními scénami. Nezbývá tak nic jiného, než přestat vnímat detaily a nechat na sebe působit celkovou atmosféru knihy.

Scénárista Steve Niles napsal vcelku jednoduchý příběh, jehož délka není zrovna ohromující. Dovedu si představit, že to někomu může vadit. Ale já mezi ně nepatřím. Takový styl malby vyžaduje dějovou srozumitelnost a přímočarost.

30 dní dlouhá noc 3

V opačném případě by se z knihy stal labyrint s mizivou šancí nalézt východ. Story je vyprávěná z pohledu lidí, po kterých upíři pasou, což považuji za druhý drobný zádrhel. Mnohem zajímavější by bylo změnit úhel pohledu a na příběh se dívat očima upírů.

30 dní dlouhá noc je kniha s jedinečnou atmosférou a skvělou malbou. Takové knihy nevycházejí každý den a u nás teprve ne. Pokud si nechcete všechno nechat jen slepě servírovat a máte rádi, když se musíte trochu snažit, pak je příběh městečka Barrow přesně pro vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..