Rozpuštění

 Rozpuštění

 

Autor: C. J. Sansom Vydavatelství: BB/art Rok vydání: 2009 Počet stran: 390

Rozpuštění je úvodním dílem pětisvazkové řady detektivních románů odehrávajících se v Anglii v první polovině šestnáctého století. Jindřich VIII. se rozešel s katolickou církví, a s pomocí Thomase Cromwella a dalších, odstraňuje všechno, co má společného s papežem a Vatikánem.

Poprvé se tady setkáváme s hrbatým právníkem Matthew Shardlakem, toho času ještě oddaným zastáncem náboženské reformy a věrným služebníkem královského sekretáře Cromwella.

 Matthew Shardlake je Cromwellem pověřen, aby se neprodleně vypravil do kláštera nedaleko města Scarnsea. Královský sekretář totiž před nedávnem dostal zprávu, že tam byl zavražděn vyslanec Singleton. Shardlake se v doprovodu pomocníka Marka vydává na cestu. Kromě vyšetření vraždy má za úkol připravit vše pro zrušení kláštera.
C.J.Sansom
Stejně jako desítky jiných klášterů, tak i ten u Scarnsea bude co nevidět zavřen a budovy včetně kostela srovnány se zemí. Shardlaka podle očekávání vřelé přivítání zrovna nečeká. Postupně se seznamuje s obyvateli a zjišťuje, že důvodů k Singletonově vraždě mohlo mít hned několik osob.
   „Pozorně jsem si ho prohlédl. Co ho přivedlo k té modlitbě u lože nemocného novice? Pocit viny? Ne, řekl jsem si. Převor Mortimus nepatří k těm, kteří by pochybovali o správnosti svého počínání. Měl jsem z něj zvláštní pocit. Trochu mi připomínal radikální luterány, s nimiž jsem se setkal. Neměl jsem pochyby o tom, že dokáže sám sebe přesvědčit o lecčems, když dokáže obtěžovat mladé ženy, aniž by z toho měl těžké výčitky svědomí. „
 

Stačí letmý pohled do autorova životopisu, abychom pochopili, kde se při psaní románů inspiroval. Sansom je původně vystudovaný historik, dokonce získal řadu mezinárodních ocenění. Z důvodu rekvalifikace se později pustil do studia na právnické fakultě. Jedenáct let měl advokátní praxi v Sussexu.

Utekla dlouhá doba, než podlehl celoživotní touze a vrhl se na psaní knih. Z tohoto důvodu jsou základní rysy jeho knih pochopitelné. Autorova znalost dobových reálií je evidentní. Kromě dobře vystavěné zápletky Rozpuštění zblízka ukazuje život obyčejných lidí té doby.

 Rozpuštění Shardlakea zastihuje v době, kdy je ještě plně oddán myšlence reformy církve. Odmítá připustit, že by na velkých změnách, které měly ovlivnily celou zemi, mohlo být něco špatného nebo že by na někom bylo pácháno příkoří. O svém názoru neustále přesvědčuje svého svěřence Marka.
Vyšetřování vraždy královského vyslance jej ovšem dostává stále hlouběji pod povrch oficiálních tvrzení. Stále více si uvědomuje, že realita je jiná, než jak si z počátku myslel. K úplnému prozření se ovšem dopracuje až v pozdějších dílech série, tady jsme zatím svědky začátků jeho pochybností.

Rozpuštění je slušně napsaná detektivka, kde se kromě jména vraha dozvíme něco víc o životě v Anglii první poloviny šestnáctého století. Rozpuštění je zároveň příběhem obyčejného člověka v soukolí dějinných událostí.

I když se stýká s hlavními představiteli té doby, jeho možnosti cokoliv ovlivnit jsou mizivé. Rozpuštění je kniha o víře, nebo lépe řečeno nevíře v Boha, stejně jako o velké pravdě, počátku pochybností a nejistoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..