Temný oheň

Temný oheň

Autor: C. J. Sansom Nakladatelství: BB/art Rok vydání: 2012 Počet stran: 472

Historické detektivky jdou v poslední době na odbyt jako housky na krámě. A je to dobře. Detektivní zápletka s dějinnými reáliemi v pozadí může pro leckoho být stravitelným způsobem, jak se dozvědět něco o historii.

Jenže stejně jako jinde, tak i tady kvantita převyšuje kvalitu. Jednomu tak může zabrat dost času, než natrefí na knížku, která stojí za přečtení. Troufám si tvrdit, že   C. J. Sansom a jeho série z období tudorovské Anglie s právníkem Matthew Shardlakem stojí minimálně za pozornost.

C.J.Sansom

Shardlake je tentokrát požádán svým přítelem, aby před soudem zastupoval jeho šestnáctiletou neteř. Dívka byla obviněna z vraždy malého chlapce a kromě jejího strýce není mnoho dalších, kteří by si mysleli, že čin nespáchala. Ve stejnou dobu je Shardlake povolán ke královskému sekretáři Thomasi Cromwellovi.

Vypadá to, že časy, kdy se hřál na výsluní královy přízně se chýlí ke konci. Přesto má pro Shardleka úkol – najít a přinést „temný oheň“. Podle výpovědí svědků se jedná o ničivou zbraň, s jejíž pomocí lze poslat ke dnu jakoukoliv nepřátelskou loď. Pokud by se Cromwellovi podařilo temný oheň najít, Anglie by získala proti nepřátelům velký trumf. Cromwell by zároveň posílil svoje postavení u krále.

    „V noci se linie věží Newgate odrážela proti hvězdnaté obloze jako zubatý temný stín a vězení mi proto připadalo jaksi zlověstnější než kdy jindy. Žalářník vypadal ospale a neměl pražádnou radost z toho, že jsme ho vytáhli z postele. Mírně ho s námi smířil šilink, který jsem mu vtiskl do ruky. Přivolal tlustého klíčníka. Ten se zatvářil vystrašeně, když mu žalářník řekl, kam nás má odvést. Cestou dolů si dokonce odpustil své obvyklé kruté žerty. Rychle odemkl dveře cely a ještě rychleji ustoupil k protější straně.“ 

C. J. Sansom je vystudovaný právník a historik. Je tedy vcelku logické, že se pustil do psaní historických detektivních románů. Narozdíl od jiných autorů ovšem nepotřebuje dělat na čtenáře ramena a dávat najevo, kolik toho v akademických knihovnách vyčetl.

Stejně tak to není patolízal, který se chce čtenáři zalíbit a jde mu na ruku jenom proto, aby zvýšil prodej svých knih. Ze Sansoma je cítit radost s jakou vypráví o dobách dávno minulých. Jeho znalosti mu umožňují jít pod povrch příběhu a ukazovat detaily z všedního života lidí té doby.

 Do knihy Sansom obsadil reálné historické postavy, jako byl královský kancléř Thomas Cromwell, Richard Rich či vévoda z Norfolku. Hlavní hrdina včetně ostatních figur detektivky jsou pak smyšlené. Je sympatické, že hlavní postava není dokonalý rytíř z pohádky. Naopak.
Shardlake je hrbatý skoro čtyřicátník, který do tehdejší společnosti tak docela nezapadá. Jeho názory nejsou vždy v souladu s většinovým míněním. Co chvíli ho sžírají vnitřní rozpory a pochybnosti o správnosti svých postojů.

Stejně jako hlavní hrdina románu se vymyká společnosti, tak i Temný oheň vybočuje z žánrového průměru. Pro klasické detektivkáře může být poučné zpestření, pro milovníky období šestnáctého století pak naprostá povinnost.

Související:

C. J. Sansom – Rozpuštění

C. J. Sansom – Vladař

C. J. Sansom – Zima v Madridu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..