XIII.

 13_1

 Autor: Jean van Hamme Malba: William Vance Vydavatelství: Barlow Comics Rok vydání: 1999 Počet stran: 48

Vybavíte si filmovou špionážní trilogii Bourne s Mattem Damonem v hlavní roli? Pokud ano, tak máte základní představu, o čem je první díl komiksové série XIII. s podtitulem Ztráta paměti.  Stejně jako ve filmu, tak i tady tvůrci vycházejí z motivu ztráty paměti ústřední postavy a jejím následném pátrání po vlastní minulosti.

Na pobřeží najde rybář tělo muže v bezvědomí. Dopraví ho do svého domu a společně s manželkou a rodinnou přítelkyní – věčně opilou doktorkou, se o něj postarají. Muž neví, jak se jmenuje, nepamatuje si odkud je, ani jak se ocitnul v moři. Jeho zachránci mu začnou říkat Alan, podle jejich jediného syna, o kterého přišli ve válce.

13_2

 Alan zůstane v péči starých manželů a jejich přítelkyně několik měsíců. K zásadnímu zlomu dojde ve chvíli, kdy po návratu z procházky po pláži je oba najde mrtvé. V domě přistihne dvojici mužů, kteří víc než po nebohých seniorech, jdou evidentně po něm. Postaví se jim a při boji u sebe objeví nebývalé schopnosti a překvapivou fyzickou zdatnost. Po tomto otřesném zážitku se vydává do města pátrat nejen po totožnosti útočníků, ale hlavně po své minulosti.

Ztráta paměti a následné pátrání po osobní historii je motiv používaný v literatuře a filmech poměrně často. Je to dobře fungující odrazový můstek pro další stavbu skvělého příběhu, v tomto případě detektivního, se špionážními prvky.

13_3

Můžeme namítat, že XIII. se svojí dějovou linií nenabízí nic nového, ale podle mě jde v první řadě o způsob zpracování. Co se týče XIII. dvojice Hamme a Vance odvedla skvělou práci.

 Belgický scénárista Jean van Hamme nepatří mezi tak docela neznámá jména. Je podepsaný pod v Česku rovněž prodávanou fantasy Thorgal. Spojením s kreslířem Williamem Vancem vznikla právě série XIII.
13_4
Třeba ve Francii se “Třináctka” svého času setkala s mimořádným úspěchem. Vance tady použil mile staromódní styl kresby, který já osobně mám spojený právě s francouzskou komiksovou proveniencí.

Panely jsou řazené hezky spořádaně a úhledně vedle sebe, žádná divočina se nekoná. A to přesto, že tady nechybí akční scény, střelba, honičky a divoké skoky. Vance nezkouší pohledy z nezvyklých úhlů ani jiné vylomeniny, naopak zůstává hezky při zemi. Tím je archaické vyznění komiksu jenom umocněno.

 XIII. se v době vydání prodávalo za poněkud přestřelenou bez koruny stovku. V dnešní době se naštěstí dá v Levných knihách pořídit za výrazně přátelštější částku. Pokud si chcete doplnit knihovnu o zajímavý komiksový titul evropského střihu, neměli byste váhat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..