Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes

Autor: František Niedl Nakladatelství:  Moba Rok vydání: 2006 Počet stran: 287

Když si s odstupem času čtu recenzi knihy Platnéř, kterou jsem kdysi napsal, nemám zrovna příjemný pocit. Tehdy jsem se s hodnocením zrovna nemazal a román víceméně strhal. Nechápu, proč jsem byl v souvislosti s Platnéřem tolik přísný a naopak coby etalon historického románu zmiňoval Jméno růže. Dneska mi takové srovnání přijde laciné a nemístné. Dost ale sebemrskačství, teď jde o knihu Čtvrtý králův pes.

Hynek Tas z Boru je osobní strážce významných osobností své doby. Po dokončení práce v Itálii je zrovna na cestě domů do Čech, když se připlete do hospodské šarvátky, při které si ho všimne král Václav IV. Jeho schopnosti na panovníka udělají dojem a Hynek Tas se stane královým osobním strážcem. Fakt, že mu ustele na zemi v rohu ložnice může působit urážlivě, v té době ale šlo o velkou poctu.

Čtvrtý králův pes

    “Stín, který se odlepil od zdi jednoho z domů, zachytil Tas koutkem oka. Nedal však nic najevo a pokračoval volným krokem dál, jako by si ničeho nevšiml. Měl však natočenou hlavu tak, aby mu v zorném poli zůstal ten člověk, který nemusí být bezpodmínečně útočníkem, který tu možná jen na někoho čekal a jen se rozhodl odejít, když šel Tas kolem něho. Stejně tak dobře to může být špeh, který ho má sledovat, nebo žebrák, který…”

Jak známo Václav IV. nepobral vladařské schopnosti svého otce Karla IV. a více než o správu království českého a římského se zajímal o hony a pitky. Vyhýbavou a slabošskou politikou si během panování vytvořil řadu nepřátel včetně svého bratra Zikmunda. Je tedy jasné, že člověk jako Hynek Tas z Boru se mu hodil.

Čtvrtý králův pes

Kromě Václava IV. se v knize setkáme i s dalšími skutečnými historickými postavami jako je Zikmund Huler, představitel Panské jednoty Jindřich z Rožmberka nebo mistr Jan z Husy. Niedl popisuje debatu mezi hlavním hrdinou a legendárním kazatelem, který mu vysvětluje své postoje k náboženství a popisuje, jak by měla vypadat církev. Je to poněkud hořké čtení, když si uvědomíme, jak mistr Jan z Husy skončil a co jeho smrt rozpoutala.

Nutno zmínit hlavního hrdinu. Hynek Tas z Boru je v podstatě žoldák, kterému když se zaplatí, udělá bez slitování cokoliv včetně zabíjení. Z hlediska doby, kdy lidský život měl pramalou hodnotu nejde o nic neobvyklého. Ovšem i na první pohled bezcitná postava prožívá emoce a dokáže milovat. Pravda, někdy na to jde trochu humpolácky a neohrabaně.

Čtvrtý králův pes

Stejně jako v jiných knihách i tady František Niedl potvrzuje hluboké historické znalosti. Přelom 14. a 15. století je evidentně jeho parketa. Čtvrtý králův pes je sice historický román, přesto má morální přesah. Potvrzuje totiž, že co svět světem stojí, vždy šlo lidem především o moc a peníze a byli pro ně ochotně udělat cokoliv. Ostatně to platí i dnes. O to ale nejde. Těší mě, že jsem na Františka Niedla nezanevřel a dal mu pomyslnou druhou šanci. 

Související:

František Niedl – Platnéř

C. J. Sansom – Temný oheň

C. J. Sansom – Rozpuštění

C. J. Sansom – Vladař

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..