Přízrak

Jo Nesbo - Přízrak

Autor: Jo Nesbo Nakladatelství: Kniha Zlín Rok vydání: 2014 Počet stran: 518

V pořadí devátém příběhu Harryho Holea se jasně ukazuje, že všechno má svoje hranice a nic netrvá věčně. Pro předchozích osm knih byly typické skvěle vystavěné příběhy, zápletky a rozuzlení a mistrně rozehrané charaktery postav. V Přízraku se ale ukazuje, že Jo Nesbovi pomalu, ale jistě dochází nápady. Kromě toho se nejde zbavit pocitu, že autor není jediný, kdo o finální podobě knihy rozhodoval.

Jo Nesbo - Přízrak

Od posledního případu se Sněhulákem utekly tři roky. Během nich se Harry uklidil do Hong Kongu, kde se živil, jak se dalo, nejčastěji ve službách tamní mafie. V Norsku se ale stalo něco, co Harryho donutilo vrátit se zpátky do Osla. Situace je o to vážnější, protože se v nesnázích ocitl jeden z jeho nejbližších. Částečně na vlastní pěst se pouští do vyšetřování případu, o kterém by si nikdy nepomyslel, že ho bude muset vyřešit.

„Zaznamenal, že útočníkovo tělo ztuhlo, když hrot vývrtky probodl muži kůži po straně krku. Byla to však povrchová rána, nebyla nijak nebezpečná a útočníka nezastavila. Ten začal nůž posouvat doleva. Harry se soustředil. Tahle vývrtka vyžaduje pevnou a cvičenou ruku. Na oplátku však stačí pouhých pár otočení na to, aby pronikla hluboko do korku. Harry jí otočil dvakrát. Ucítil, jak vklouzává do masa. Jak se do něj zavrtává. Ucítil, že narazila na odpor. Na trávicí trubici. Nato škubl.“ 

Jo Nesbo - Přízrak

Nevadí, že autor knihu zahltil spoustou postav, které by tam vlastně nemusely být. Nevadí ani, že se z Harryho stal slušný hoch, který se na láhev téměř ani nepodívá. Jeho vnitřní démoni, se kterými dříve tolik bojoval si tentokrát asi vzali dovolenou. Vadí však, že místo promyšleného a do posledního detailu propracovaného příběhu nám Nesbo podsouvá podivnou směsku motivů, které jsme od něj již minimálně jednou četli.

Jo Nesbo - Přízrak

Na scénu se dokonce vrací Harryho velká láska Ráchel a její syn Oleg. Další postavou, se kterou tady znovu máme co do činění, je „zkažený policajt“ Michael Bellman. On je článkem spojujícím státní sféru se světem organizovaného zločinu a drog, což jsou hlavní kulisy příběhu.

V Přízraku Harry Hole přestává být oním „nedobrovolným“ rváčem, který si z bitek odnáší šrámy a zranění. Místo toho se proměnil v neohroženého hrdinu dostávajícího se z nastražených pastí způsobem, za který by se nemuseli stydět ani James Bond s MacGyverem dohromady. V některých momentech se detektivka proměňuje v akční thriller s nechtěným ironickým nádechem. Při jedné z potyček například soupeře vyřadí pomocí vývrtky na víno.

Jo Nesbo - Přízrak

Je otázkou, do jaké míry je Přízrak dílem samotného spisovatele a jak moc do jeho podoby mluvilo nakladatelství a obchodní agenti. Je docela možné, že se prodeje knih Jo Nesba nevyvíjely podle představ a proto „ti nahoře“ prosadili odklon od detektivky k řekněme více poplatnému a komerčně úspěšnějšímu modelu. To jsou ale samozřejmě čiré spekulace.

Související:

Jo Nesbo – Sněhulák

Jo Nesbo – Lovci hlav

Jo Nesbo – Levhart

Jo Nesbo – Spasitel

Jo Nesbo – Netopýr

Jo Nesbo – Červenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..