Zkrotit vlka

Autor: Benjamin Black Nakladatelství: MOBA Rok vydání: 2017 Počet stran: 320

V zimě posledního roku šestnáctého století do Prahy přijíždí mladý učenec Christian Stern, aby ve významné metropoli středověké Evropy zkusil štěstí. Tehdejší Praha byla sídlem Rudolfa II., do města se stahovali alchymisté, hvězdáři a bezpočet jiných podivných existencí. Jak to tak bývá, tak i na dvoře Rudolfa II. vládly intriky, do nichž se zapletl i mladý učenec z Řezna.

Jeho potíže nastaly ve chvíli, kdy v podnapilém stavu cestou z hostince v zapadlé zasněžené uličce najde mrtvolu mladé urozené dívky s podříznutým hrdlem. Tím se dostává do centra dění nejvyšší společnosti. Dokonce získá náklonnost samotného Rudolfa II. Od císařské milosti získá pověření najít vraha zabité dívky, která byla císařovou milenkou.

„Aha! pomyslel jsem si a srdce mi trochu poskočilo. Celý svět věděl, že Felix Wenzel je jedním z nejchytřejších, nejprohnanějších a nejobávanějších císařových rádců. Spíš to na mě udělalo dojem, než aby mě to vyděsilo. Sám Felix Wenzel!“

Detektivky patří dlouhodobě k nejžádanějšímu žánru, o historických detektivkách platí to samé. V edičních plánech nakladatelství se rok co rok objevují desítky nových příběhů o vyšetřování vražd či jiných zločinů z dob středověku nebo ještě starších. Je škoda, že jen málokterý stojí za větší pozornost.

Většina z nich totiž nejsou nic jiného než otřepané banální příběhy o vyšetřování zločinů zasazené do historických kulis. Jsou knihy, kde děj i zápletka bývají sice o ničem, situaci ale aspoň částečně zachraňuje precizně a působivě vykreslená dobová atmosféra. U Zkrocení vlka ale záchrana nepřichází ani z jedné a ani z druhé strany.

 

Děj knihy je skoro až urážlivě jednoduchý. Zjednodušeně řečeno je hrdina vystaven nečekané situaci, panovník v něm najde zalíbení a shodou několika faktorů je kamsi vyslán, aby někoho vyzvedl a dopravil do Prahy. Mezitím se neděje prakticky nic, jen se nám hlavní postava neustále svěřuje, v jakém se nachází nebezpečí, a že mu zcela jistě kdosi usiluje o život. Kdybychom se to nedozvěděli od ní, ani bychom si toho nevšimli.

Autor zvyšuje napětí při popisu několika jakože erotických scén, které však víc než do historických detektivek patří do románů pro ženy. Zkrotit vlka nenabízí ani propracovanou detektivní zápletku, ani sondu do časů vlády Rudolfa II. Je to další zbytečná kniha, bez které se obejdete vy i vaše knihovna.

 

Související:

František Niedl – Čtvrtý králův pes

František Niedl – Platnéř

C. J. Sansom – Vladař

C. J. Sansom – Temný oheň

C. J. Sansom – Rozpuštění

Glenn Cooper – Tajemství sedmého syna

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..