Kalypso

Autor: Ingar Johnsrud Nakladatelství: Host Rok vydání: 2017 Počet stran: 448

Kalypso je druhým dílem celkem třídílné série s norským komisařem Fredrikem Beierem v hlavní roli. Poprvé jsme ho mohli potkat před dvěma lety ve vcelku povedeném románu Vídeňské bratrstvo. Kalypso na předchozí knihu na několika místech sice odkazuje, mít ji ale přečtenou není k pochopení všech souvislostí nezbytně nutné.

Příběh začíná poněkud „ospale“, Fredrik Beier se probouzí po otravě léky smíchanými s alkoholem. Potíž je v tom, že nemá tušení, jak k tomu došlo. Jeho nejbližší okolí žije v domnění, že se pokusil sáhnout si na život.

A zatímco se Fredrik pozvolna dává dohromady, policie vyhlásila pátrání po staré dámě, v jejímž domě byla nalezena mrtvola. Případ se komplikuje ve chvíli, kdy vyjde najevo, že tělo patří muži, který byl před více než dvaceti lety prohlášený za mrtvého.

A další záhady na sebe nenechají dlouho čekat. Na druhém konci Osla je nalezena další mrtvola. Kromě toho Fredrik musí řešit problémy s bývalou manželkou a současnou milenkou. Na povrch začne vyplouvat nevyjasněný vztah s kolegyní Kafou, s níž spolupracoval v předchozí knize a ke které ho to neustále táhne.

„Probudilo ho ticho. Neslyšel Bettinin tichý dech. Po Kroisosovi, který netrpělivě nepřecházel s kňouráním  po koberci a nežebral o vyvenčení, zůstalo jen prázdno. Venku už bylo světlo. Kdy naposledy spal až do rozednění? Bettinina strana postele zůstala netknutá, na jeho nočním stolku ležely prášky na spaní. Natáhl se pro platíčko. Tři tablety chyběly. Vzal si je?“

Ingar Johnsrud v knize Kalypso rozehrál několik dějových linií odehrávajících se v jiných obdobích. Současné vyšetřování vražd prokládá událostmi z počátku devadesátých let minulého století. Tehdy se malý tým norských vojáků rekrutovaných ze speciálních jednotek vylodil na území tehdejšího Sovětského svazu s přísně tajným úkolem.

Kalypso není úplně pohodové čtení, změť časových rovin nejednoho čtenáře bude aspoň z počátku mást. Kalypso lze s nadsázkou přirovnat k rozbitému zrcadlu, jehož střípky Ingar Johnsrud pozvolna skládá, až nakonec vznikne celistvý obraz.

Kromě samotného hledání pachatele či pachatelů se Johnsrud zaměřuje i na Fredrikovy komplikované osobní vztahy. Vykresluje složitost jeho povahy a peripetie nejen se ženami, ale i s parťákem Andreasem, se kterým není všechno v pořádku. Fredrik tuší, že kolega před ním něco tají.

Kromě dobře napsaného románu je Kalypso také výpovědí o bezohlednosti států při prosazování vlastních mocenských zájmů a ochotě jejich nejvyšších funkcionářů udělat prakticky cokoliv bez ohledu na následky a životy lidí. Zrovna tehdejší Sovětský svaz v takových postupech doslova vynikal. Nabízí se paralela s agresivní zahraniční politikou dnešního Ruska.

Kalypso je propracovaný detektivní příběh s prvky špionážního románu a nádechem politického thrilleru. Zároveň jej lze chápat v symbolické rovině coby varovně zdvižený prst. Vždyť je to Putinovo Rusko, které se dodnes neodpoutalo od své historie a dosud trpí mocenským komplexem.

Související:

Ingar Johnsrud – Vídeňské bratrstvo

Gard Sveen – Poslední poutník

Eric Rickstad – Tiché dívky

Jussi Adler-Olsen – Složka 64

Henning Mankell – Číňan

Henning Mankell – Neklidný muž

Samuel Bjørk – V lese visí anděl

Jo Nesbo – Sněhulák

Jo Nesbo – Netopýr

Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..