Deník Anne Frankové

Scénář: Ari Folman Kresba: David Polonsky Nakladatelství: Triáda Rok vydání: 2017 Počet stran: 152

V době kdy stále více lidí má potíže se čtením souvislého textu je komiks nebo chcete-li ilustrovaný román jednou z možností, jak přiblížit významná literární díla hlavně mladším čtenářům. Deník Anne Frankové je příběhem židovské dívky, která se společně se svojí rodinou několik let skrývala v Amsterdamu před nacisty, patří k zásadním knihám o holokaustu. Za poslední dobu jde již o druhé komiksové zpracování vycházející u nás. Tentokrát tvůrčí síly spojil scénárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky známí rovněž ze spolupráce na ceněném filmu o válce v Bejrútu Valčík s Bašírem.

Ačkoliv se Deník Anne Frankové drží knižní předlohy, neobejde se bez komiksové zkratky a určitého zjednodušení. Není to ale na škodu, naopak knize zvyšuje čtivost. Stejně jako u předlohy, tak i tady poznáváme manžele Frankovy a jejich dvě dcery. Dozvídáme se, jak žili před tím, než Evropu postupně obsadili nacisté i o jejich útěku z Frankfurtu nad Mohanem do nizozemského Amsterdamu, kde se ukryli v kancelářské budově firmy pana Franka.

Nelehký život v tajných místnostech domu i o tom, co mu předcházelo, píše tehdy třináctiletá Anne ve svém deníku. Přitom se rozepisuje o svých snech, touhách, které jsou úplně stejné jako u jiných dívek jejího věku. Kromě starostí dospívající slečny se Anne zaobírá obavami, zda budou mít dost jídla nebo jak dlouho se jim bude dařit ukrývat. Postupem času do úkrytu přibývají další “nájemníci” a prostor začíná být těsný. Situaci neusnadňuje ani komplikovaný vztah s matkou.

Přes nelehkou situaci Anne dění kolem sebe na stránkách deníku komentuje s ironii a velkou dávkou sarkasmu. Své si myslí i o sestře Margot, i když později se mezi nimi rozvine nečekané pouto. Je pozoruhodné, jak se dospívající dívka dokázala na svět kolem sebe dívat dospělýma očima.

Kromě příběhových ilustrací popisujících někdy tragikomické situace najdeme v knize i snové, místy až abstraktní obrazy odehrávající se v hlavě hrdinky. Zároveň v úvodu knihy nechybí skoro až dokumentárně pojatý přehled postav vystupujících v hlavních resp. vedlejších rolích. Je tady i podrobně rozkreslený plánek domu, kde se lidé ukrývali. Byl jsem zvědavý, jak si tvůrci poradí se závěrem příběhu, kde je skrýš na udání odhalena.

Kniha má všechny předpoklady seznámit hlavně mladší čtenáře s historickými reáliemi, které by neměly být zapomenuty. Smutnou realitou je, že stále se najdou jedinci bagatelizující hrůznost holokaustu. A to už nemluvím dnešních projevech rasismu a xenofobie. Deník Anne Frankové je možné přijmout i jako jakýsi teaser před přečtením původního literárního díla.

Související:

Jan Novák, Jaromír 99 – Zátopek …když nemůžeš, tak přidej!

Agatha Christie, Marc Pickic – Záhada Modrého vlaku

Joe Hill, Gabriel Rodriguez – Zámek a klíč I. Vítejte v Lovecraftu

Joseph Michael Straczynski, Gary Frank – Krajina půlnočních stínů

Steve Niles, Ben Templesmith – 30 dní dlouhá noc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..