Prašina

Autor: Vojtěch Matocha Nakladatelství: Paseka Rok vydání: 2018 Počet stran: 240

Tajemnou čtvrť Prašina najdete v samém středu Prahy a snadno ji poznáte již z velké dálky. Je to pochmurná spleť uliček, temných dvorků, zákoutí a plevelem zarostlých zahrad. Tohle místo je zvláštní také tím, že tady nefunguje nic, co pohání elektřina. Večer na ulicích nesvítí pouliční osvětlení, nejdou hodinky, tedy pokud nejsou natahovací. Bez šance jsou tady i mobilní telefony. Zdejší obyvatelé, o kterých se traduje, že to jsou podivíni, večer svítí svíčkami a petrolejkami. Od zbytku města se drží trochu stranou, stejně jako ostatní části Prahy si udržují distanc od lidí z Prašiny. 

Na prvních stránkách Prašiny poznáváme Jirku Klimeše, třináctiletého kluka, který je zrovna na cestě do Prašiny za svým dědečkem. Setkání se ale zvrtne do nečekaného dramatu a Jirka se ocitá uprostřed dramatické události. Když se později Jirka vydá do Prašiny znovu, doprovází ho kamarád Tonda a jeho sestřenice Anastázie, které nikdo neřekne jinak než En. 

„Ohlédl se. En klečela na převržené plovoucí skříni a s hrůzou ho sledovala. Svíčku držela na kolenou, světlo jí stoupalo zespoda do obličeje, takže viděl zřetelně bradu a pobledlé rty, ale její oči zůstaly ve stínu. Ze slepených vlasů, ze špičky nosu a z čela jí stále kapala voda. Musí ji zachránit. Musí něco vymyslet. Musí něco vymyslet. Cokoli. Kolik zbývá času?“

Kdo vyrůstal na knihách Jaroslava Foglara a zná aspoň okrajově příběhy Rychlých šípů, ihned mu vytane na mysli rovnítko mezi legendárními Stínadly a Prašinou. Dokonale sem pasuje i parta dětí scházejících se v klubovně v podkroví domu a podnikajících cesty za dobrodružstvím. Ostatně Matocha foglarovskou inspiraci nezapírá, naopak se k ní hlásí. V tom mu pomáhají černobílé ilustrace Karla Osoha.

Prašina tady zastupuje svět dávno minulý, kde se žije skoro jako v (před)minulém století, zatímco svět okolo je takový, jaký ho známe – moderní a uspěchaný. Do takové představy dokonale zapadá postava vynálezce Hanuše Nápravníka žijícího v dobách největší slávy Prašiny. Jak se totiž postupně dozvíme, tato část města nebyla vždy tak zpustlá, jako je dnes. A právě jeden z Nápravníkových vynálezů má přímý vliv na současné události a osudy hlavních hrdinů. 

Prašina je určená spíše dětskému nebo tolerantnějšímu dospělému čtenáři. Leckomu totiž může trochu zjednodušené dělení světa na hodné děti a zlé dospělé, může být protivné. Také to je kniha o dětském přátelství a prvních projevech vzájemných sympatií nebo chcete-li láskách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..