Mrtvá z jezera

Autor: Bohumil Lipert Nakladatelství: Naše vojsko / Magnet Rok vydání: 1982 Počet stran: 126

Mrtvá z jezera je tak trochu úchylárna. Detektivka z ušmudlaných osmdesátek, kde klaďasové z kriminálky vyšetřují nepravosti namířené proti socialistickému hospodářství, vyžaduje jistou dávku otrlosti. Hodit se bude i sklon k masochysmu.

Václav Landa toho času brigádník na plovárně se probudí po propařené noci a u vody najde mrtvolu dívky. Případu se ujímají kapitán Mareš, poručík Bláha a nadporučík Koubek z hospodářské kriminálky. Po čase se totiž zjistí, že smrt má souvislost s mankem v obchodě Elektra, kde dívka pracovala jako vedoucí. Prostě zápletka jako hrom.

Mareš chvilku přemýšlel a pak pomalu začal: „To není dotaz, nýbrž konstatování. Všechno mohlo být jinak. Vy jste třeba opilost jenom předstíral, protože jste tu měl s Drápalovou ujednanou schůzku. Podařilo se vám ji umluvit na poslední chvíli, takže jste už nemohl odvolat plánovaný večírek. A protože vám Irena řekla, že máte přijít k ní až se zbavíte společnosti, zahrál jste si na opilce.“

Mrtvá z jezera se odehrává na malém městě v dobách, kdy platilo pořekadlo, že kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. A tak na jedné straně tady máme poctivé pracující, kteří budují šťastné zítřky pro všechny, zatímco na straně druhé jsou zhýralci, kteří se starají jenom o vlastní prospěch na úkor druhých. Žádné zdlouhavé popisování scén tady nenajdete, celé to je pásmo dialogů protagonistů. Limit maximálního množství stran je neúprosný.

Mrtvá z jezera je regulérní brak ve své nejryzejší podobě. Podobné výtvory byly jednou z mála věcí, kterými se minulý režim snažil odpoutat pozornost od všeobecnému marasmu. Tedy když nepočítáme pivo za 2,50 Kčs, seriály o majoru Zemanovi nebo o nemocnici kdesi na kraji města.

V záhlaví sešitu je uvedeno, že svazky edice Magnet do jednotek ozbrojených sil rozšiřuje PNS. Pro později narozené šlo o Poštovní novinovou službu. Když si představíte, že dva roky kroutíte vojnu a podobná veledíla jsou skoro to jediné, co můžete číst, deprese je úplná.

Související:

Jo Nesbo – Levhart

Jo Nesbo – Spasitel

Jo Nesbo – Červenka

Eric Rickstad – Tiché dívky

Samuel Samuel Bjørk – V lese visí anděl

Jussi Adler Olsen – Vzkaz v láhvi

Henning Mankell – Číňan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..