Poslední poklona Sherlocka Holmese je klasická detektivka pro staromilce

Název: Poslední poklona Sherlocka Holmese Autor: Sir Arthur Conan Doyle Nakladatelství: Naše vojsko Rok vydání: 1975 Počet stran: 409

Kterého spisovatele jste si v dětství oblíbili natolik, že se k němu vracíte i v dospělosti? U mě to je jednoznačně Sir Arthur Conan Doyle a jeho příběhy nejslavnějšího světového detektiva. Sherlock Holmes mi učaroval již někdy ve dvanácti letech jeho dedukční metody obdivuji dodnes. A nejde pouze o způsob, jakým se skoro vždy dobere rozuzlení případu.

Případy Sherlocka Holmese tvoří povídky rozdělené do dvou bloků: Poslední poklona Sherlocka Holmese a Z archivu Sherlocka Holmese. Dohromady dvacet samostatných příběhů poskytuje dostatek prostoru na vykreslení postavy slavného detektiva. Jsme svědky myšlenkových procesů, kdy pomocí logického myšlení a dedukce vyřeší i na první pohled beznadějné záhady. Při tom mu sekunduje tak trochu natvrdlý přítel a někdy přehnaně označovaný spolupracovník Dr. John Watson. Právě jeho očima vidíme mistra při práci. Výjimkou je několik málo povídek vyprávěných z pohledu Holmese (např. Voják bílý jako stěna) nebo třetí osobou (např. Mazarinův drahokam).

„Z křesla u krbu povstal nějaký člověk a hněvivě se na mne rozkřikl. Spatřil jsem veliký zažloutlý obličej s hrubou mastnou pletí, mocnou dvojitou bradou a podmračené, výhružně šedé oči, které na mne zajiskřily zpod košatého ryšavého obočí. Na růžové oblině protáhlé, vysoké holé lebky seděla koketně na stranu posazená malá sametová kuřácká čepička. Lebka měla obrovský objem, ale když jsem shlédl níž, překvapilo mě, že patří člověku drobné a křehké postavy, se zády a rameny znetvořenými jako po křivici.

Když pomineme samotné vyšetřování zločinů a záhad, Sir Arthur C. Doyle dokonale popisuje reálie Londýna druhé poloviny 19. století. Perfektně tak dokresluje kouzelnou atmosféru příběhů. Většina povídek začíná trochu monotematicky příchodem klienta do bytu na adrese Baker Street 221B. V příběhu Ďáblovo kopyto se Holmes s Watsonem k vyšetřování dostanou během ozdravného pobytu na venkově.

Vydání, o kterém je řeč, je z roku 1975. Mimochodem pochází z jakési zrušené knihovny. Nevím, zda novější prošla nějakými úpravami, tady mě však velmi baví poněkud staromódní jazyk. V těch dobách se nakladatelství neměla potřebu čtenářům jakkoliv podbízet, proto hlavně později narozeným bude chvíli trvat, než si na tento styl zvyknou. Ani font není tak „nafouknutý“, jak je v dnešní době běžné.

Seznam povídek:

Poslední poklona Sherlocka Holmese
Vila Vistárie
Lepenková krabice
Rudý kruh
Bruce-Partingtonovy dokumenty
Umírající detektiv
Nezvěstná šlechtična
Ďáblovo kopyto
Poslední poklona

Z archívu Sherlocka Holmese
Vznešený klient
Voják bílý jako stěna
Mazarinův drahokam
Dům U Tří štítů
Upír v Sussexu
Tři Garridebové
Záhada na Thorském mostě
Šplhající muž
Lví hříva
Podnájemnice v závoji
Na starém zámku v Shoscombe
Barvíř na penzi

Související:

Robert Ryan – Krajinou mrtvých mužů

Sir Arthur Conan Doyle, Petr Kopl – Pes Baskervillský

Alex Grecian – Scotland Yard

Mark Frost – Šest mesiášů

Mark Frost – Seznam sedmi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..